Άλμα παραμονής με τριάρα στο Σέφιλντ για τη Νότιγχαμ

Έστειλε την Μπέρνλι στον... γκρεμό η Νιούκαστλ!

Πεισματάρα Νότιγχαμ βάζει... κόντρα στον υποβιβασμό! Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο, πήγε στο «Μπράμαλ Λέιν» με την πλάτη στον τοίχο, όμως με μια τρομερή εμφάνιση επικράτησε 3-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και έγινε το μεγάλο φαβορί για την παραμονή στην Premier League δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε!

Οι «λεπίδες» μπορεί να μην είχαν βαθμολογικό διακύβευμα, αφού υποβιβάστηκαν πριν δυο αγωνιστικές, ωστόσο στο 17' σόκαραν τη Νότιγχαμ με γκολ του Μπρέρεντον Ντίας! Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και στο 27' μετά από ασίστ του Ντανίλο ο Χάντσον Οντόι ισοφάρισε σε 1-1. Η ολική ανατροπή έγινε στο 51' με τον Γέιτς, να βάζει μπροστά τη Φόρεστ, ενώ στο 65ο λεπτό το «διπλό» σφράγισε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Χάντσον-Οντόι!

Σε δύσκολη θέση πλέον η Μπέρνλι η οποία μετά από τρία σερί θετικά αποτελέσματα, ταπεινώθηκε στο «Τερφ Μουρ» από τη Νιούκαστλ με το βαρύ 4-1 και πλέον βρίσκεται στο -5 από τη Νότιγχαμ!

Η ομάδα του Βινσέντ Κομπανί, βρέθηκε από νωρίς σε δύσκολη θέση καθώς ο Γουίλσον στο 19' άνοιξε το σκορ για τη Νιούκαστλ. Ο... κατήφορος για τους «clarets» δεν είχε τελειωμό αφού στο 35' ο Λόνγκσταφ και ο Γκιμαράες στο 40' ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για τις «καρακάξες».

Η Νιούκαστλ επτά λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους κέρδισε πέναλτι το οποίο δεν αξιοποίησε ο Ίσακ, ωστόσο ο Σουηδός τρία λεπτά αργότερα, πήρε το αίμα του πίσω γράφοντας το 4-0!

Το γκολ της... τιμής για την Μπέρνλι πέτυχε ο Ο' Σέι στο 86ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 1-4.

Πρέμιερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση