Χούμελς και... δοκάρια έστειλαν την Ντόρτμουντ στον τελικό! (vid)

Ένα γκολ του Χούμελς χάρισε στην Ντόρμουντ τη νίκη, 1-0, ενάντια στην Παρί Σεν Ζερμέν

Για τρίτη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά από έντεκα χρόνια, η Ντόρτμουντ θα παίξει σε τελικό Champions League!

Οι Βεστφαλοί επικράτησαν 1-0 της Παρί Σεν Ζερμέν εκτός έδρας χάρη σε γκολ του Χούμελς στο 50’ και με συνολικό σκορ 2-0 πέρασαν στον τελικό του Γουέμπλεϊ, όπου περιμένουν Ρεάλ Μαδρίτης ή Μπάγερν Μονάχου.

Ασύλληπτα άτυχη η ομάδα του Λουίς Ενρίκε, που είχε τέσσερα δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο...

Οι Παριζιάνοι μπήκαν δυνατά ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ, με τις προσπάθειες των Ράμος (4’) και Εμπαπέ (7’) να μην αγχώνουν ιδιαίτερα τον Κόμπελ.

Το σουτ του Αντεγέμι στο 12’ κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, με τον Ράμος να στέλνει την μπάλα άουτ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα με σουτ από τα δεξιά.

Στο 19’ ο Ράιερσον σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή μα είδε την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά της εστίας, με τον Ντεμπελέ να είναι κι αυτός άστοχος στο 31’.

Η σημαντικότερη φάση του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 35’, όταν ο Αντεγέμι έκανε τρομερή προσπάθεια και βρέθηκε απέναντι στον Ντοναρούμα, ο οποίος σταμάτησε το σουτ του Αυστριακού.

Μια μακρινή προσπάθεια του Βιτίνια στο 43’ κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Ντόρτμουντ, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται δίχως σκορ.

Οι Παριζιάνοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και είχαν δοκάρι με τον Ζαΐρ-Εμερί στο 47’, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα είδαν τον Χούμελς να σκοράρει ανενόχλητος με κεφαλιά μετά από κόρνερ δίνοντας τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στην Μπορούσια!

Στο 61’, το δοκάρι σταμάτησε ξανά τους Γάλλους και συγκεκριμένα το ωραίο σουτ του Μέντες, με την ομάδα του Λουίς Ενρίκε να πιέζει ασφυκτικά για το γκολ της ισοφάρισης.

Ένα γκολ της Ντόρτμουντ στο 77’ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ, με την Παρί να απειλέι ξανά με τον Εμπαπέ (80’), που όμως νικήθηκε από τον Κόμπελ.

Στο 86’, μια φάση διαρκείας στα καρέ της Ντόρτμουντ είχε ως αποτέλεσμα ένα σκαστό σουτ του Γάλλου σταρ, με τον τερματοφύλακα της Μπορούσια να αγγίζει την μπάλα και να την στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι!

Στο 88’ ήρθε και το τέταρτο δοκάρι για την Παρί, σε σουτάρα του Βιτίνια έξω από την περιοχή, με ένα άστοχο σουτ του Λι δευτερόλεπτα αργότερα να αποτελεί την τελευταία αξιοσημείωτη φάση.

Οι ενδεκάδες των ομάδων

Παρί Σεν Ζερμέν (Λ. Ενρίκε): Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Μπεράλντο, Μέντες, Ζαΐρ-Εμερί (76’ Λι), Βιτίνια, Ρούιθ (63’ Ασένσιο), Ντεμπελέ, Ράμος (63’ Μπαρκολά), Εμπαπέ

Στον πάγκο: Νάβας, Τένας, Ουγκάρτε, Ντανίλο, Κολό Μουανί, Μουκιέλε, Σολέρ, Σκρίνιαρ, Ζαγκέ

Ντόρτμουντ (Έντ. Τέρζιτς): Κόμπελ, Ράιερσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μάατσεν, Τζαν, Ζάμπιτσερ, Σάντσο (67’ Ζίλε), Μπραντ (84’ Ενμέτσα), Αντεγέμι (56’ Ρόις), Φίλκρουγκ

Στον πάγκο: Μέγερ, Λότκα, Οζκάν, Αλέ, Βολφ, Μουκοκό, Μάλεν, Βάτιεν, Μπάινο-Γκίτενς

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση