Ματσάρα χωρίς νικητή, αλλά με το... άστρο του Αγγελάκη

Σε ένα εξαιρετικό αλλά αδιάφορο βαθμολογικό ματς στην Τρίπολη

Τα είχε όλα εκτός από νικητή! Σε ένα εξαιρετικό από άποψη θεάματος, ο Αστέρας Τρίπολης και ο ΟΦΗ έμειναν στο 1-1 για την 6η και προτελευταία αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League!

Αυτό που μαγνητίζει τα βλέμματα όμως και είναι σημαντικότερο και από το παιχνίδι, είναι αν μη τι άλλο το ντεμπούτο του 16χρονου ταλαντούχου φορ, Κωνσταντίνου Αγγελάκη, στον οποίο ο Μίλαν Ράσταβατς έδωσε την ευκαιρία να παίξει στο τελευταίο δεκάλεπτο και να γίνει ο νεότερος ποδοσφαιριστής στην ιστορία των Αρκάδων που αγωνίζεται στην πρώτη κατηγορία!

Αποχαιρέτησε με ισοπαλία τους οπαδούς του στο τελευταίο εντός έδρας ματς της σεζόν ο Αστέρας, ενώ ο ΟΦΗ συνεχίζει στο μίνι πρωτάθλημα χωρίς ήττα!

Φινάλε με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι κάνουν οι «κιτρινομπλέ», ενώ οι Κρητικοί φιλοξενούν τον Παναιτωλικό!

Στο μυαλό του κόουτς

Mε 4-2-3-1 κατέβασε τον Αστέρα ο Ράσταβατς. Στην εστία ο Τσιφτσής και οι Λύρατζης, Καστάνιο, Γκρόζντανιτς, Χουχούμης στην τετράδα της άμυνας. Γιαμπλόνσκι, Αλάγκμπε στα χαφ, οι Ζουγλής, Παλάσιος, Ρεγκίς στη μεσοεπιθετική τριπλέτα και ο Μιριτέλο στην κορυφή της επίθεσης.

Με 4-4-2 παρέταξε τον ΟΦΗ ο Δέλλας. Ο Χριστογεώργος στο τέρμα και στην άμυνα οι Λαμπρόπουλος, Λουκάο, Βούρος, Τοράρινσον. Το δίδυμο στα χαφ αποτελείται από τους Μεγιάδο, Τοράλ, στα πλάγια οι Ριέρα και Μπάκιτς, ενώ οι δύο της επίθεσης είναι οι Μπάκου, Ισέκα.

0

Πολύ καλό το πρώτο ημίχρονο με ρυθμό και την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Μόλις στο 5’ ο ΟΦΗ είχε μια τεράστια ευκαιρία, όταν μετά από κακή έξοδο του Τσιφτσή, ο Μπάκου εκτέλεσε με τη μια αλλά δεν βρήκε εστία. Στη συνέχεια ο Αστέρας πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε να απειλήσει, αποτέλεσμα της πίεσης ήταν το γκολ στο 12ο λεπτό. Συγκεκριμένα, μετά από την εκτέλεση κόρνερ, ο Ρεγκίς έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Αλάγκμπε εξ επαφής έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Πρώτο του τέρμα με τους Αρκάδες, 12ος διαφορετικός σκόρερ για την ομάδα στη σεζόν.

Δυο λεπτά αργότερα και οι δυο ομάδες είχαν από μια μεγάλη φάση. Ο Τοράλ πρώτα έκανε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Τσιφτσή. Οι Αρκάδες στην αντεπίθεση απείλησαν και εκείνοι, με τον Λύρατζη να κάνει το παράλληλο γύρισμα αλλά ο Ρεγκίς με προβολή εξ επαφής δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 24’ οι Κρητικοί είχαν μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μπάκιτς έκανε μια μπαλιά τρύπα στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα, με τον Ισέκα να μην μπορεί από θέση τετ-α-τετ να σκοράρει, αφού η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Στο 29’ ήταν η σειρά του Αστέρα να φανεί απειλητικός και άγγιξε το δεύτερο γκολ. Μετά από απίστευτο λάθος του Μεγιάδο έξω από την περιοχή, ο Παλάσιος έκανε ατομική ενέργεια και σούταρε, αλλά ο Λαμπρόπουλος πάνω στη γραμμή απομάκρυνε. Στη συνέχεια ο Ζουγλής πήρε το ριμπάουντ και έπιασε δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους άνηκε στον ΟΦΗ και συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό. Ο Ισέκα βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, σούταρε υπό την πίεση του Καστάνιο, αλλά ο Έλληνας κίπερ έκανε μια εκπληκτική επέμβαση! Κάπως έτσι οι Αρκάδες πήγαν στα αποδυτήρια κόντρα στους Κρητικούς χάρη στο γκολ του Αλάγκμπε (1-0).

Ο ΟΦΗ είχε δείξει τις διαθέσεις του από το πρώτο ημίχρονο και τελικά χάρη και στην τύχη βρήκε το γκολ στο 53ο λεπτό. Συγκεκριμένα, μετά από βαθιά μπαλιά, ο Ισέκα έφυγε στην πλάτη του Χουχούμη, έκανε το γύρισμα και ο Γκρόζντανιτς στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1. Στο 60’ ο Αστέρας είχε διπλή ευκαιρία για να πάρει εκ νέου προβάδισμα όταν ο Ρεγκίς έκανε ένα μακρινό σουτ, το οποίο έδιωξε δύσκολα ο Χριστογεώργος. Στη συνέχεια πήρε το ριμπάουντ ο Ζουγλής αλλά έδιωξε η άμυνα του ΟΦΗ.

Οι δυο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές και ο ρυθμός κάπως έπεσε. Στο 80’ ο Μίλαν Ράσταβατς έριξε στο ματς τον 16χρονο Κωνσταντίνο Αγγελάκη ο οποίος θεωρείται από τα μεγαλύτερα ταλέντα στις ακαδημίες των Αρκάδων αυτή τη στιγμή και πραγματοποίησε το ντεμπούτο του, όντας ο νεότερος παίκτης στην ιστορία των «κιτρινομπλέ» που αγωνίζεται στην πρώτη κατηγορία. Στο 86’ οι Κρητικοί είχαν μια καλή στιγμή, με τον Μοσκέρα να κάνει το γύρισμα, αλλά ο Φελίπε δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και οι δυο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

MVP: Θα το μοιράσουμε το βραβείο. Θα δώσουμε ένα στον Ισέκα του ΟΦΗ και ένα στον Καστάνιο του Αστέρα. Ο πρώτος ήταν άκρως επικίνδυνος και δημιουργούσε αρκετά προβλήματα στην άμυνα των Αρκάδων, ωστόσο εδώ έρχεται ο αμυντικός του Αστέρα ο οποίος ήταν ο μοναδικός που μπόρεσε να εξουδετερώσει τον αντίπαλό του και να τον αναγκάσει να μην βρει δίχτυα.

Η σφυρίχτρα: O Τάσος Παπαπέτρου δεν είχε κάποια δύσκολη φάση να διαχειριστεί και έκανε μια καλή διαιτησία.

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση