Χαλάστρα Μακούν σε ΑΕΚ (vid)

Στέρησε την κορυφή από τους Σκαλιώτες ο Βενεζουελάνος

Θεόδωρος Τσιολάκης

Μεγάλη χαλάστρα έκανε η Ανόρθωση στην ΑΕΚ στις καθυστερήσεις του αγώνα στην «Αρένα», καθώς ο Κρίστιαν Μακούν ισοφάρισε στο 90+2’, μη αφήνοντας την ομάδα της Λάρνακας, να ανέβει στην κορυφή και να πάει στον τελικό της 11ης Μαΐου με τον ΑΠΟΕΛ κυνηγώντας δύο αποτελέσματα για την κατάκτηση του τίτλου. Η ομάδα της Λάρνακας προηγήθηκε στο 15’ με τον Ράφα Λόπες, δεν έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης, προσπάθησε να κρατήσει το 1-0, όμως στις καθυστερήσεις ο Μακούν την «πλήγωσε» και μοίρασε από ένα βαθμό. Η Ανόρθωση στάθηκε αξιοπρεπέστατα με αρκετά προβλήματα και υποχρέωσε την ΑΕΚ σε ισοπαλία μέσα στην έδρα της.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα και πιο δυνατά μέσα στο παιχνίδι, με σκοπό να φτάσει γρήγορα σε ένα γκολ και να επιβάλει τον δικό της ρυθμό.

Μόλις στο 6ο λεπτό χάθηκε η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς για την ΑΕΚ, με τον Φαράζ εντός περιοχής, έκανε το πλασέ η μπάλα έξω.

Η ομάδα του Μπεν Σιμόν συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 15ο λεπτό αυτή η υπεροχή έφερε καρπούς. Κάθετη πάσα του Τόνκια στον Πονς, έγινε το πλάγιο σουτ, απέκρουσε ο Μιχαήλ ασταθώς, ο Λόπες με κεφαλιά από κοντά σκόραρε και έκανε το 1-0 για την ΑΕΚ.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν τόσο καλός, έπεσε με την ΑΕΚ να ελέγχει το 1-0 υπέρ της.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους δεν υπήρξαν μεγάλες ευκαιρίες, πέραν από κάποια μακρινά σουτ που έγιναν από πλευράς ΑΕΚ, τα οποία δεν απείλησαν την εστία του Μιχαήλ.

Η Ανόρθωση δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Πίριτς, καθώς δεν έδειξε επιθετική διάθεση και έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0 υπέρ της ΑΕΚ.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό ήταν πανομοιότυπο με τον ρυθμό του αγώνα να μην είναι τόσο καλός και την ΑΕΚ να ελέγχει το 1-0 υπέρ της.

Τα λεπτά περνούσαν με την ομάδα του Μπεν Σιμόν να έχει την κατοχή χωρίς να καταφέρει να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Μιχαήλ για το δεύτερο γκολ.

Από την άλλη η Ανόρθωση είχε την καλή στιγμή της στο παιχνίδι. Στο 69’ χάθηκε μεγάλη φάση για την «Κυρία», μετά από σέντρα σουτ του Παρούτη έδιωξε ο Πίριτς σωτηρία και κράτησε το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέκτησε ξανά κατοχή και έλεγξε το παιχνίδι, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ, όμως δεν κατάφερε να το πετύχει. Αντί αυτού η Ανόρθωση στις καθυστερήσεις, στο 90+2’ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μακούν μετά από φάουλ, παγώνοντας το «ΑΕΚ Αρένα».

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ κυνήγησε το δεύτερο γκολ, όμως δεν τα κατάφερε και έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή.