«Κουλουράκια»… παραμονής για Καρμιώτισσα! (vid)

Ισόπαλοι χωρίς γκολ με τον Απόλλωνα αναδείχθηκαν οι Πολεμιδιώτες, που εξασφάλισαν την παραμονή τους

Στη «λευκή» ισοπαλία έμειναν Απόλλωνας και Καρμιώτισσα στο στάδιο «Αλφαμέγα» με την ομάδα των Πολεμιδιών να παραμένει και μαθηματικά στην πρώτη κατηγορία.

Α' Μέρος

Παρ΄ότι οι δύο ομάδες έπαιζαν χωρίς πίεση και άγχος το πρώτο ημίχρονο κύλησε στην μετριότητα.

Η Καρμιώτισσα απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 7ο λεπτό με τον Τσουκαλά να κάνει το πλασέ μέσα στην περιοχή αλλά να στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία του Λοίζου.

Ο Απόλλωνας που δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός σημειώσε την πρώτη του τελική φάση στο παιχνίδι στο 18ο λεπτό με τον Μπακενγκά να προσπαθεί να «κρεμμάσει» τον Σπόλιαριτς αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τίποτα το αξιόλογο δεν έγινε στα εναπομείναντα λεπτά με το σκορ του ημιχρόνου να παραμένει στο 0-0.

Β' Μέρος

Η Καρμιώτισσα και πάλι ήταν η ομάδα που απείλησε για πρώτη φορά με τον Κοβάσεβιτς στο 55ο λεπτό από πλεονεκτική θέση να κάνει το σουτ αλλά ο Λοίζου απέκρουσε σε κόρνερ.

Από την άλλη ο Απόλλωνας και πάλι δεν ήταν απειλητικός καθώς η πρώτη του τελική στο δεύτερο ημίχρονο έγινε στο 69ο λεπτό με τον Αρτεάν να δοκιμάζει το πόδι του αλλά ο Σπόλιαριτς απέκρουσε σταθερά.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αρκετά αργός και αυτό ήταν υπέρ της Καρμιώτισσας που ήθελε τουλάχιστον ένα  βαθμό για να παραμείνει στα μεγάλα σαλώνια.

Τελευταία ευκαιρία στον  αγώνα ήταν για τον Απόλλωνα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Νταρίκουα να κάνει το σουτ και τον Σπόλιαριτς να σώζει με το πόδι.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες παρέμειναν στο 0-0 και η ομάδα της Καρμιώτισσας πανηγύρισε την παραμονή της στην κατηγορία.

Απόλλων:  Λοΐζου, Εκπολό, Άδωνη (42′ Σιέλβικ), Μαλεκκίδης, Νταρίκουα, Χάμπος (66′ Πέρετς), Σπόλιαριτς (51′ Αρτεάν), Κολ, Σαγκάλ, Μάρκες, Μπακένγκα (66′ Ποντικός).

Στον πάγκο: Λέουβενμπεργκ, Δημητρίου, Πειμπέρνς, Σάντος, Κοστάκε, Κλέιν, Σοφοκλέους.

Καρμιώτισσα: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Ντούμπια (89′ Ρόσι), Νεοφύτου, Παντελή, Τσουκαλάς (75′ Ουεσλάτι), Θεοδώρου (75′ Ματθαίου), Γκραντινάρου, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Ψύχας (77′ Αγγελή).

Στον πάγκο: Βιολάρη, Άντος, Μελετίου, Μιχαήλ, Ρόσι, Αγγελή, Γκριμπάκιν, Ταβελούδης, Αριστείδου, Πάουλαβετς.