Τούμπα και εντός έδρας τρίποντο.. μετά από καιρό

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 2-1 του Εθνικού, πανηγυρίζοντας νίκη εντός έδρας μετά από τρεις μήνες

Παρ΄ότι έχανε στο πρώτο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα και με γκολ του Ντιακιτέ στο 89ο λεπτό πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στον Εθνικό.

Α' Μέρος

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν η ομάδα που είχε την πρώτη μεγάλη φάση στον αγώνα και συγκεκριμένα στο 14ο λεπτό με τον Μιγκελίτο να πιάνει τη κεφαλιά ανενόχλητος αλλά να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν με τον ίδιο ποδοσφαιριστή και πάλι να φεύγει απέναντι από τον Παναγή αλλά να στέλνει τη μπάλα δίπλα από την εστία.

Ο Εθνικός απείλησε για πρώτη φόρα στο 21ο λεπτό με τον Χριστοφή να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Καλανίδης απέκρουσε.
Στο 24ο λεπτό όμως η ομάδα της Άχνας κατάφερε να προηγηθεί με τον Χριστοφή να φεύγει πίσω από την πλάτη των αμυντικών της Νέας Σαλαμίνας και να δίνει έτοιμο γκολ στον Μ.Ηλία που σκόραρε για ακόμη ένα παιχνίδι.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν μπόρεσαν να μπουν με αξιώσεις στη περιοχή.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Εθνικό να προηγείται με 0-1 της Νέας Σαλαμίνας.

Β' Μέρος

Αρκετά μέτριο από πλευράς θεάματος ήταν τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να γίνουν απειλητικές.

Η Νέα Σαλαμίνα στο 67ο λεπτό κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Νάρσινγκ να φεύγει πίσω από την άμυνα του Εθνικόυ τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Παναγή και σημειώσε το 1-1.

Στο ίδιο επίπεδο συνεχίστηκε ο αγώνας στα επόμενα λεπτά με την Νέα Σαλαμίνα να είναι ελαφρώς καλύτερη χωρίς ωστόσο να γίνεται απειλητική.

Eκεί που όλα έδειχναν πως ο αγώνας θα τελειώνε ισόπαλος οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή. Στο 89ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ντιακιτέ έπιασε δυνατή κεφαλιά και νίκησε τον Παναγή.

Η Νέα Σαλαμίνα πήρε τη νίκη στην έδρα της μετά από τρεις μήνες και ανέβηκε στους 47 βαθμούς.