«Ντύθηκε» Ρονάλντο και ξέρανε τον Απόλλωνα ο Τάνκοβιτς! (vid)

Το έβαλε… από τη Σουηδία και έγραψε ιστορία, στέλνοντας την Πάφο στον τελικό κυπέλλου για 1η φορά

Ιστορικές στιγμές για την Πάφο που πέρασε στον τελικό κύπελλλου για πρώτη φορά στην ιστορία της. Παρ΄ότι ο Απόλλωνας προηγήθηκε με το πέναλτι του Σαγκάλ στο 70ο λεπτό, ο Τάνκοβιτς στις καθυστερήσεις του αγώνα με ένα απίθανο γκολ έστειλε την ομάδα του στον τελικό.

Α Μέρος

Οι ποδοσφαιριστές του Πάμπλο Ματσίν μπήκαν αρκετά δυνατά στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά δείχνοντας τις προθέσεις του.

Στο 4ο λεπτό μάλιστα έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μάρκες να μπάινει στη περιοχή και να βγαίνει απέναντι από τον Ίβουσιτς που απέκρουσε το σουτ και στη συνέχεια της φάσης η μπάλα κτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Η Πάφος προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα με αρκετή υπομονή και όσο περνούσε ο χρόνος τόσο άρχισε να βγαίνει σιγά σιγά μπροστά. Στο 23ο λεπτό ο Βαλακάρι έδωσε τρομερή πάσα στον Ζάιρο που προσπάθησε να αποφύγει τον Λέουβενμπεργκ αλλά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα μάζεψε τη μπάλα.

Ο Απόλλωνας απείλησε ξανά στο 28ο λεπτό με τον Μάρκες να κάνει δυνατό σουτ αλλά ο Ίβουσιτς μάζεψε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Πάφου να απειλήσει και πάλι με τον αρχηγό της αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.
Στα εναπομείναντα λεπτά ο ρυθμός έπεσε αρκετά με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να κάνουν αρκετά λάθη.

Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έμεινε στο 0-0.

Β Μέρος

Καμία σχέση με την αρχή του πρώτου ημιχρόνου δεν είχε το δεύτερο. Με τον ρυθμό να είναι αργός και αυτό ήταν προς συμφέρον της Πάφου που έβλεπε τον χρόνο να περνάει.

Εκεί που όλα κυλούσαν ευνοηκά για την Πάφο στο 68ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Απόλλωνα ο Ίβουσιστς έκανε άστοχη έξοδο και κτύπησε τον Μάρκες. Μετά από παρέμβαση του Var ο διαιτητής έδειξε την «άσπρη» βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαγκάλ που νίκησε τον Ίβουσιτς και σημειώσε το 1-0.

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα που προσπάθησαν να βρουν ένα δεύτερο γκολ. Από την άλλη οι ποδοσφαιριστές του Καρσέδο δεν είχαν «καθαρό» μυαλό με το ένα λάθος να διαδέχεται το άλλο.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα πήγαινε στην παράταση ο Τάνκοβιτς αιφνιδίασε τον Λέουβενμπεργκ με ένα δυνατό σουτ από πολύ μακριά και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.

Έτσι λοιπόν η  Πάφος πήρε ιστορική πρόκριση στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Σάντος (84′ Φιλιώτης), Γιούρτσεβιτς, Εκπολό, Νταρίκουα, Μαλεκκίδης, Χάμπος, Σπόλιαριτς (87′ Πέρετζ), Σέλβικ, Σαγκάλ (84′ Μπακένγκα), Μάρκες

Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ, Ποντικός, Αρτεάν, Κοστάκε, Φιλιώτης, Μπακένγκα

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μποτσκάϊ, Ρους, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (62′ Τζάτζα), Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε (78′ Κοντρέρας)

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Κανέ, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Τζάτζα, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια

Σκόρερ: 70' Σαγκάλ/94' Τάνκοβιτς

Kίτρινες: -/Βαλακάρι,Μπότσκαι